Jeśli potrafisz pisać po polsku, to możesz na tym zarabiać. Rozmowa z Agnieszką Skupieńską.

zarabiać na pisaniu można po d warunkiem, że potrafimy pisać po polsku

Jak zarobić dodatkowe pieniądze bez wychodzenia z domu i pomimo posiadanych juz obowiązków? Zaacznij pisać teksty na zlecenie. Zapraszam Was do rozmowy z Agnieszką Skupieńską freelancerką, autorką bloga tosieoplaca.pl, właścicielką sklepu internetowego 2drink.pl, autorką książek biznesowych (jeśli myślicie o założeniu sklepu internetowego, to koniecznie przeczytajcie „Pierwszy milion z e-sklepu”), kursów online i wielu produktów cyfrowych.

Mateusz Bukowski(MB): Agnieszka, jak można zarabiać na pisaniu?

Agnieszka Skupieńska(AS): To nie jest takie trudne, jak się wydaje, o ile tylko umiemy dobrze pisać po polsku. Wystarczy, że znajdziemy klientów, np. sklepy internetowe, które potrzebują opisów produktów, firmy, które potrzebują tekstów na strony czy agencje, które zatrudniają podwykonawców do zleceń, które realizują dla klientów.

MB: Na jakich artykułach można zarabiać(jakich formach)?

AS: Nie ma tu żadnych ograniczeń. Wszystko, co czytamy w internecie i w prasie ktoś musiał napisać, a więc ktoś zarobił, pisząc te teksty 😊 Z każdym rokiem coraz łatwiej jest zarabiać zdalnie, pisząc testy, bo coraz więcej firm, redakcji, agencji rozumie, że nie musi zatrudniać pracowników do pisania na stałe i zapewniać im miejsca pracy w biurze. Pandemia jeszcze bardziej ułatwiła sprawę, bo nawet ci, którzy pracowali w biurach, musieli przejść na pracę zdalną.

Najwięcej zleceń jest na rynku jeśli chodzi o artykuły pisane na potrzeby pozycjonowania oraz teksty blogowe i opisy produktów do sklepów internetowych.

MB: Ile czasu potrzeba na napisanie jednego tekstu?

AS: Na to pytanie nie da się odpowiedzieć, bo to tak, jakby pytać: ile czasu potrzeba na dojechanie nad morze 😊 Wiadomo, że będzie to zależeć od wielu czynników – gdzie jesteśmy, czym jedziemy nad to morze i w ogóle nad które morze chcemy dojechać 😉 A gdy dodamy jeszcze do tego umiejętności kierowcy, to już w ogóle sprawa się komplikuje. Z pisaniem jest tak samo, można napisać artykuł blogowy w godzinę, a można spędzić na pisaniu tydzień, jeśli trzeba szukać materiałów i rozmawiać z ludźmi, żeby uzyskać ich komentarze na jakiś temat.

MB: Gdzie szukać informacji potrzebnych do napisania danego tekstu?

AS: Najprościej oczywiście w internecie😊 Dobrze jest zwracać uwagę na źródło, z którego czerpiemy informacje – czyli raczej nie ufać przypadkowym stronom i artykułom, które nie wiadomo kto napisał.

MB: Czy muszę znać się na jakimś temacie, by móc o nim pisać?

AS: Tu znowu muszę odpowiedzieć: to zależy. Jeśli piszesz teksty do SEO, które będą czytać tylko roboty Google, to nie musisz mieć fachowej wiedzy. Ale do pisania tekstów na blogi firmowe już przyda się znajomość branży.

MB: Jakie umiejętności powinna posiadać osoba, która chce zostać  copywriterem?

AS: Umiejętność pisania i wyszukiwania informacji. I może jeszcze brak perfekcjonizmu, bo nieustanne szlifowanie i dopracowywanie tekstu nie zawsze się w tej branży opłaca. Chociaż też wiele zależy od tego, jakie teksty piszemy – bo np. copywriter specjalista od tekstów sprzedażowych powinien znać się na technikach sprzedaży i umieć w praktyce zastosować tzw. język korzyści.

MB: Gdybyś mogła przedstawić jedną rzecz, od której początkujący copywriter powinien zacząć, to co by to było?

AS: Nie mam chyba uniwersalnej rady. Trzeba po prostu spróbować i pisać.

MB: Co jest wyznacznikiem tego, że copywriter robi dobrą „robotę”

AS: Zdecydowanie to, że klienci do niego wracają i polecają go innym 😊

MB: Jak ja, jako doradca ubezpieczeniowy mógłbym wykorzystać umiejętność pisania na zlecenie?

AS: Jasne, masz nawet pewną przewagę na rynku, bo znasz dobrze i od podszewki branżę ubezpieczeń. Możesz szukać zleceń z pisania tekstów dla firm, portali, które poruszają ten temat.

MB: Co mogę zrobić, aby wyróżnić się na rynku?

AS: Znaleźć swoją niszę, najlepiej niezbyt szeroką tematykę, w której jesteś naprawdę dobry. Ale nie zawsze trzeba na siłę szukać wyróżnika, czasem wystarczy, że będziesz po prostu szybko odpowiadał na maile od klienta i realizował zlecenia w terminie 😊

MB: Gdzie szukać zleceń i klientów?

AS: Możliwości jest mnóstwo – począwszy od portali ze zleceniami, poprzez grupy facebookowe, a skończywszy na LinkedIn.

MB: Skąd copywriter ma wiedzieć, jak wyceniać swoje teksty?

AS: Dobrze by było policzyć sobie, jaką stawkę chcemy zarabiać za godzinę. Z czasem każdy uczy się szacować, ile czasu zajmie mu pisanie danego tekstu i na tej podstawie może obliczyć, ile powinien dostać za zlecenie. Na początku każdy wycenia się za nisko, ale z czasem wycenianie jest łatwiejsze.

MB: Agnieszka, przygotowałaś kurs „Zacznij zarabiać na pisaniu” w którym szerzej opisujesz wspomniane wcześniej tematy. Powiedz, Jak długo trwa nauka w kursie?

AS: Cały kurs trwa niecałe 5 godzin, więc można go przerobić w czasie jednego dnia.

MB: Jak szybko Twój kurs może się zwrócić?

AS: To jeden z tańszych kursów na rynku i od kursantów wiem, że zwraca się po tygodniu-dwóch od zakupu. Oczywiście wtedy, gdy się go przerobi i wdroży moje wskazówki, a nie tylko kupi 😊

MB: Jakie narzędzia muszę posiadać, aby móc pisać?

AS: Komputer, edytor tekstu i dostęp do internetu w zupełności wystarczą.

MB: Co uczestnicy kursu otrzymają po jego zakupie(jakie materiały)?

AS: Na platformie kursowej są materiały do pobrania – checklisty i ćwiczenia.

MB: Jak uczyć się z Twojego kursu?

To kurs w formie lekcji tekstowych i wideo, więc można uczyć się w takiej formie, w jakiej nam wygodniej. Lekcje ułożone są w logiczny ciąg i po każdym module są ćwiczenia. Idealnie byłoby nie pomijać żadnej lekcji i ćwiczeń, tylko iść po prostu po kolei.

MB: Gdzie szukać informacji o twoim kursie?

AS: Opis kursu i spis lekcji jest tutaj: https://sklep.tosieoplaca.pl/pakiet-standard-kurs-online-zacznij-zarabia-na-pisaniu

MB: Kiedy i gdzie można kupić kurs?

AS: W moim sklepie jest on dostępny przez cały czas, więc można go kupić w każdej chwili. Dostęp do platformy kursowej przychodzi automatycznie po opłaceniu zamówienia.

MB: Jaka skontaktowac się z Tobą, w razie dodatkowych pytań?

AS: Można do mnie pisać mailowo na aga@tosieoplaca.pl

MB: Agnieszko bardzo dziekuję za romowę i do usłyszenia:)

zarabiać na pisaniu

  • by

zarabiać na pisaniu można po d warunkiem, że potrafimy pisać po polsku