Spanie i zwiedzanie w Vanie. O budowie kampera słów kilka.

  • by

Przyznacie, że świat ostatnio mocno się zmienił i podróżowanie jeszcze długo pozostanie ograniczone. Obostrzenia na każdym kroku mogą zniechęcić do podróżowania, do którego byliśmy przyzwyczajeni.

Jednak tam, gdzie pojawiają się przeszkody, tam pojawiają się też okazje. Taką jest z pewnością posiadanie własnego apartamentu na 4 kołach.

Można kupić gotowego, w pełni wyposażonego kampera, a można, do czego zachęcają moi dzisiejsi rozmówcy, zbudować własnego kampera.

Zapraszam na rozmowę z Kasią i Łukaszem z bloga podrozovanie.pl

Mateusz Bukowski(MB): Jak zaczęła się wasza przygoda z podróżowaniem?

Kasia i Łukasz Podróżovanie(KŁ): Tak naprawdę podróżowaliśmy odkąd zaczęliśmy być parą. Kiedyś były to kilkudniowe wypady do różnych europejskich miast, a w wakacje dłuższe podróże samochodowe.

Na pomysł rocznej podróży kamperem złożyło się kilka spraw: czuliśmy, że potrzebujemy zmiany w życiu, Kasia po samotnym przejściu Camino zapragnęła żyć w większej wolności, a ostatnią iskrą były filmy na YT ukazujące sylwetki różnych van lifer’sów.

Po jednym z nich poczuliśmy, że chcemy spróbować życia w drodze.

MB: Swój „dom na kółkach” budowaliscie własnoręcznie. Domyślam się, że pracy przy nim było, tyle co przy remoncie mieszkania/domu. Powiedzcie, co było dla was największym wyzwaniem?

KŁ: Największym wyzwaniem była elektronika ponieważ nie mieliśmy w tym żadnego doświadczenia. 

budowa kampera będzie odpowiedzią na panującą sytuację
Zdjęcie ze zbiorów bloga podrozovanie.pl

MB: Po roku podróżwania i zbierania doświadczeń, postanowiliście zebrać wszystko w całość i przygotowaliście kurs ZBUDUJ KAMPERA . To jest efekt tego, że propagujecie ideę VanLife, czy skutki obecnej sytuacji na świecie? Mam na myśli ograniczenia związane z podróżowaniem i chęć dania ludziom możliwości ponownego podróżowania?

KŁ: Kurs powstał już w zeszłym roku, zanim pojawiła się pandemia. Stworzyliśmy go z myślą o ludziach takich jak my u początku przebudowy – którzy startują praktycznie z zerową wiedzą na temat kamperów, potrzebują konkretnych odpowiedzi i szkoda im czasu na przeczesywanie internetu w poszukiwaniu rozwiązań.

Mieliśmy w pamięci te wszystkie znaki zapytania, które piętrzyły się przed nami podczas prac przy powstającym kamperze. Pamiętaliśmy jak trudno czasami było podjąć nam decyzję- ponieważ w internecie owszem, jest mnóstwo wskazówek, ale wiele informacji przeczy sobie nawzajem. Więc często kilka godzin przeszukiwania sieci kończyło się dla nas jeszcze większym mętlikiem w głowie.

Chcieliśmy zaoszczędzić ten czas innym osobom. Kurs jest o tyle fajny, że każdy może zobaczyć jak wygląda nasz van, a nasze dwa lata doświadczenia jako vanlifer’si są gwarancją, że to wszystko naprawdę działa.

MB: Na vlogu przedstawiacie proces budowy kampera. W związku z tym, czym będzie różnić się wasz kurs od już udostępnionych materiałow? Albo inaczej. Co dodatkowego w sobie zawiera, że warto po niego siegnąć?

KŁ:. Kurs to aż 10 godzin filmów tylko o budowie kampera, vlogów powstało łącznie 6 po 10 minut. W kursie Łukasz przeprowadza uczestników krok po kroku przez cały etap budowy, każdy z nich jest szczegółowo omówiony.

Łukasz przedstawia także różne możliwości aranżacji przestrzeni i rozwiązań technicznych. To tak jakby Łukasz był przy Tobie podczas, gdy budujesz swój dom na kółkach.

MB: Cały proces zabudowy vana wygląda na bardzo techniczny. Czy trzeba posiadać jakies specjalne umiejętnści, czy przechodząc kurs, bedziemy w stanie wszystko zrobić samodzielnie?

KŁ: Wykonanie zabudowy wydaje się być bardzo trudne, jednak kiedy rozbije się całość na etapy jest już o wiele łatwiej. Myślę, że podstawowe umiejętności techniczne są ważne, ale wierzymy, że z naszym kursem każdy zdeterminowany będzie w stanie zbudować swojego kampera. 

MB: Ile czasu potrzeba na zamianę wiedzy z kursu, na finalny efekt w postaci gotowego do drogi kampera?

KŁ: To wszystko zależy od budującego i tego, ile czasu poświęci na pracę przy vanie! Nam wykonanie zabudowy zajęło w sumie dwa miesiące, pracowaliśmy we dwójkę codziennie po kilka godzin. Myślę, że 2 miesiące to takie minimum, ale jeśli van budowany jest po godzinach pracy, przez jedną osobę, zajmie to zdecydowanie więcej czasu. 

MB: Nagrania to jedyna rzecz, którą oferujecie, czy kursanci mogą liczyć na dodatkowe materiały z waszej strony?

KŁ: Powstała facebook’owa grupa dla kursantów, a jeśli ktoś potrzebuje, może również skonsultować się bezpośrednio z Łukaszem w razie wątpliwości. Na bieżąco również staramy się uzupełniać kurs o wiedzę, którą zdobywamy wraz z nowymi doświadczeniami – ponieważ nadal mieszkamy w naszym vanie i żyjemy w podróży.

MB: Czy planujecie udostęnić uczestnikom kursu miejsce, gdzie będą mogli dzielić sie swoimi postępami w pracy?

KŁ: Tak jak wspomniałam mamy grupę na facebook’u, a z olbrzymią przyjemnością, jeśli ktoś będzie chętny, nagramy również wspólnie odcinek van toura na nasz kanał na YouTube.

MB: W jakiej formie odbywać się będzie sprzedaż? Planujecie sprzedaż całoroczną, czy w jakiś przedziałach czasowych?

KŁ: Sprzedaż jest całoroczna.

MB: Cena kursu będzie stała, czy w przyszłości ją zwiększycie?

KŁ: Na chwilę obecną cena jest stała, być może w przyszłości rozbudujemy kurs i wtedy cena może wzrosnąć.

MB: Co z osobami, które myślą o swoim kamperze, ale nie teraz? Czy po zakupie kursu teraz, będzie on dla nich dostępny np. za rok?

KŁ: Kurs jest dostępny dożywotnio dla osób, które wykupiły dostęp. Pojawiające się z czasem nowe lekcje są również dostępne dla osób, które wykupiły kurs wcześniej.

MB: Na koniec Kiedy rusza sprzedaż i gdzie można się do was odezwać, gdyby ktoś miał dodatkowe pytania związane z kursem?

KŁ: Nasz kurs dostępny jest już do kupienia na stronie www.zbudujkampera.pl w razie pytań proszę śmiało pisać na kontakt@zbudujkampera.pl.

MB: Serdecznie dziękuję, że miedzy kolejnymi podróżami i remontami kamperów znaleźliście czas na krótką rozmowę:)