Rock, reggae czy hip-hop na pierwszy taniec? To mnie nie dziwi-rozmowa z Magdaleną Targoni

  • by
bezpłatny kurs online - pierwszy taniec

Dzisiejsza rozmowa dotyczy emocjonalnego wydarzenia w życiu wielu osób, jakim jest pierwszy taniec.

Na moje pytania odpowiada Magdalena Targoni, założycielka kanału zatanczmy.pl . Magda swoje umiejętności i doświadczenie taneczne zdobywała pod okiem instruktora oraz choreografa Anny Bubnowskiej, założycielki Zespołu Tanecznego Trans, następnie w zawodowej grupie „Volt” Agustina Egurroli.  Występowała m.in. w programach: ,,Taniec z Gwiazdami”, ,,Jaka to Melodia”, w teledyskach, reklamach, czy też na polskim festiwalu muzycznym na londyńskim Wembley. Była choreografem wyborów Miss Queen of Scandinavia oraz konferencji prasowej Miss Bride of the World w Pekinie. Swój warsztat rozwijała w Amsterdamie pod okiem wybitnych choreografów. Od 2013 roku przygotowuje Młode Pary do pierwszego tańca.

Gorąco zapraszam do naszej rozmowy wszystkich, którzy szykują się do swojego pierwszego tańca i nie tylko. Bo jak przeczytacie dalej, nauka w kursie przyda się podczas wielu okazji:)

Mateusz Bukowski(MB): Liczycie, na ilu weselach nowożeńcy tańczyli już Wasze układy?

Magdalena Targoni(MT): Nie liczymy. To nie liczby, a miejsca zapadają w pamięć.

Przypominam sobie 2016 rok, kiedy nasz kanał Zatańczmy.pl raczkował, a jeden z pierwszych kursów trafił do pary z Chin. Od tej pory cieszy fakt, że nasze kursy docierają nie tylko do narzeczonych z Polski, ale również do par z różnych zakątków świata.

Kiedy widzisz, że ktoś właśnie rozpoczyna naukę w RPA, na Filipinach, w Kanadzie, czy w najodleglejszym od Polski państwie – Nowej Zelandii, masz
satysfakcję, że możesz przekazać swoją wiedzę i pomóc zakochanym, nie tylko lokalnie, ale również globalnie.

MB: Z doświadczenia wiem, że pierwszy taniec jest bardzo stresujący. Jak poradzić sobie z emocjami, żeby te nie popsuły naszego układu ?

MT: Przede wszystkim należy dobrze przygotować się do pierwszego tańca. Jeśli naukę rozpoczniemy z odpowiednim wyprzedzeniem, zmniejszymy poziom stresu i nie będziemy martwić się tym, czy pamiętamy całą choreografię.

Jeśli to możliwe, dzień przed weselem warto zrobić próbę generalną na sali weselnej, aby poczuć się pewniej na parkiecie.

A kiedy nadejdzie już ten czas, pozostaje spokojnie oddychać, spojrzeć sobie w oczy, uśmiechnąć się i dać się ponieść muzyce.

MB: Czy taniec można przygotować do dowolnej piosenki, czy trzeba wybrać z odpowiedniego gatunku?

MT: Zatańczyć można absolutnie do wszystkiego. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń. To para wybiera utwór bliski Ich sercu, a preferencje i gusta muzyczne są różne i to jest fajne. Nie dziwi już rock, metal, reggae czy hip-hop podczas pierwszego tańca.

MB: Czy Panna młoda może tańczyć w sukni ślubnej, czy powinna przebrać się do tańca?

MT: Panna młoda zazwyczaj tańczy w sukni ślubnej, ale przed wyborem tańca musi wziąć kilka rzeczy pod uwagę, m.in. to czy może się swobodnie poruszać, czy rękawy sukni nie ograniczają ruchu, czy suknia ma odpowiednią długość, czy jest halka na kole itd.

Jeśli pojawią się ograniczenia, wtedy podczas treningów trzeba je wziąć pod uwagę i pozmieniać kroki, figury, których nie da się wykonać. W halce z kołem najlepiej ćwiczyć od początku.

Jeśli panna młoda decyduje się na tango, czy bardziej dynamiczny układ, tj. jive, rock’n’roll, salsę, wtedy warto przemyśleć zmianę kreacji na krótszą, która nie ograniczy ruchu i ładnie podkreśli pracę nóg.


MB: Ile trwa nauka pierwszego tańca ? Jak długo trzeba ćwiczyć, aby opanować wszystkie kroki ?

MT: Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Czasami dostajemy wiadomości od Par, że naukę rozpoczęli 3,4 dni przed weselem i w sumie poświęcili może 5 h, wtedy łapiemy się za głowę, a po obejrzeniu filmu okazuje się, że efekt jest WOW.

Inne pary, dla własnego spokoju, przygodę z tańcem rozpoczynają nawet pół roku wcześniej. Wszystko zależy od predyspozycji i poziomu trudności choreografii.

Z doświadczenia wiemy, że najbardziej optymalny czas na rozpoczęcie nauki to 3 miesiące przed weselem i treningi 2x w tygodniupo 1,5h – 2h. A jak już wcześniej wspomniałam, im szybciej zaczniemy, tym mniej stresu w dniu ślubu.

MB: Czym różni się nauka tańca bezpośrednio z instruktorem, w porównaniu z kursem online?

MT: W trakcie zajęć stacjonarnych na bieżąco korygujemy błędy, możemy podejść i fizycznie poprawić postawę. Jeśli widzimy, że jakaś figura, krok nie odpowiada, źle wygląda, wspólnie szukamy rozwiązań i na miejscu tworzymy wymarzony taniec młodej pary. No i wspólna kawa przed zajęciami – tego nie znajdziecie w pakiecie kursu online.

Kurs online ma inne plusy. Para może ćwiczyć gdzie i kiedy chce, o dowolnej porze i w wybranym przez siebie miejscu. Dostęp do kursu 24/7. Nie ma tu żadnych ograniczeń. Wystarczy kawałek wolnej przestrzeni i można zaczynać.

MB: Czy można przygotować układ do swojej piosenki i czy taki kurs byłby dodatkowo płatny?

MT: Jeśli para wybrała utwór spoza dostępnych w naszej bazie, staramy się doradzić i dopasować gotowy układ ze strony. W naszym sklepie mamy już ponad 150 choreografii, więc często w łatwy sposób można dopasować kroki, wprowadzając małe zmiany. Wystarczy wysłać do nas maila z linkiem utworu, a my przesłuchamy i w miarę możliwości postaramy się pomóc.

Jeśli jednak ze względu na charakter utworu, nie uda nam się dopasować choreografii, wtedy proponujemy lekcje stacjonarne. Wcześniej mieliśmy w swojej ofercie kurs online do wybranej piosenki, ale tydzień okazał się za krótki. W tak przyjemnej pracy łatwo traci się rachubę czasu, a dobrze mieć jeszcze chwilę, żeby wyskoczyć na rower czy spotkać się z rodziną i przyjaciółmi 😉

MB: Dla kogo nie jest to kurs?

MT: Dla tych, którzy myślą, że kurs wystarczy obejrzeć jak serial na Netflixie leżąc na kanapie, a taniec sam w magiczny sposób wejdzie w krew. Jeśli ktoś nie jest cierpliwy i myśli, że efekty przyjdą same, może się rozczarować!

MB: Ile lat mieli Wasi najstarsi kursanci?

MT: Z ostatnich informacji wynika, że 75. Jedna z kursantek, poprosiła nas niedawno o sugestię dotyczącą łatwego układu ze strony, który zatańczy ze swoim tatą podczas wesela. 75 lat, a podobno wciąż w świetnej kondycji fizycznej. Nie możemy doczekać się, kiedy ujrzymy efekt końcowy.

MB: W jaki sposób weryfikujecie/sprawdzacie, czy uczestnicy poprawnie wykonują układ?

MT: Uczestnicy kursu wysyłają do nas na maila swoje robocze filmy z postępami i otrzymują od nas informację zwrotną z niezbędnymi wskazówkami. Warto z tego korzystać.

MB: W Jaki sposób sprawdzić, który taniec będzie odpowiedni dla młodej pary?

MT: Żeby ułatwić narzeczonym wybór, nagraliśmy dla nich darmowe kursy tańca online, dostępne po zarejestrowaniu na stronie: taniec uniwersalny, choreografię uniwersalną walca angielskiego oraz choreografię uniwersalną walca wiedeńskiego. Wystarczy zapoznać się z podstawowymi krokami i ocenić w jakim stylu para czuje się swobodnie i naturalnie.

Trzeba pamiętać również, żeby obiektywnie ocenić swoje umiejętności i wybrać odpowiedni poziom zaawansowania. Darmowe kursy idealnie sprawdzą się również na rozgrzewkę.

MB: No właśnie! To kurs tylko dla osób biorących ślub, czy można skorzystać z nich również przy innej okazji?

MT: Z kursów można oczywiście korzystać przy wielu okazjach. Taniec użytkowy, podstawy salsy przydadzą się na różnych imprezach, chociażby balach, domówkach, imprezach rodzinnych, w klubie, wszędzie tam gdzie można wspólnie potańczyć. Wiele par młodych po ślubie, korzysta ponownie z naszych kursów dla własnej przyjemności.

Wiem, że z gotowych choreografii korzystali również uczniowie. Ba! Był też taniec na 18-stce, gdzie z kursu skorzystała mama z synem.

MB: Z racji na obostrzenia sanitarno-epidemiologiczne część wesel może zostać przełożonych, czy w związku z tym uczestnicy kursu nie stracą do niego dostępu? Jak długo można z niego korzystać?

MT: Pary mają nieograniczony dostęp do naszego kursu. Mogą również pobrać plik z instruktażem i zapisać go na swoim komputerze bądź na dowolnym urządzeniu mobilnym. Także z upływem każdej kolejnej rocznicy ślubu, ma się dobry pretekst by potańczyć i rozruszać (stare) kości! 😉

MB: Jestem totalnie zielony i nie potrafię tańczyć? Czy poradzę sobie z kursem?

MT: Pewnie! Choreografie pierwszego tańca stworzyliśmy z myślą o parach początkujących, które wcześniej nie miały do czynienia z tańcem. Na stronie można znaleźć różnorodne choreografie od tych bardzo łatwych (m.in. kategoria „last minute“) właśnie dla tych zielonych, po bardziej zaawansowane. Podczas nauki nie zostaniesz pozostawiony sam sobie, a jeśli pojawią się pytania, zawsze jesteśmy do dyspozycji.

MB: Czy Wasz kurs można kupić w każdej chwili, czy dostęp jest w jakimś przedziale czasowym?

MT: Nasze kursy są dostępne 24/7.

MB: Gdzie zainteresowani mogą kupić Wasz kurs ?

MT: Kursy można kupić w naszym sklepie internetowym www.zatanczmy.pl
Zapraszam również na kanał Zatańczmy.pl – Wedding Dance Tutorials:
https://www.youtube.com/zatanczmypl, gdzie regularnie pojawiają się nowe choreografie.

Bieżące informacje, zapowiedzi nowych kursów znajdziecie na naszym fanpagu na
Instagramie oraz Facebooku. Jeśli macie pytania dotyczące kursów, śmiało piszcie!
Dzięki za zaproszenie! 🙂

MB: I ja dziękuję za przesympatyczną rozmowę:)