O remontach, błędach inwestorów i szkoleniu online z Katarzyną Gorzędowską

  • by
Kurs remontowania dla inwestorów

Katarzyna Gorzędowska – pomaga inwestorom na rynku nieruchomości, inwestuje oraz prowadzi spółki działające w obszarze inwestycji mieszkaniowych w Łodzi, współautorka https://zainwestowani.pl/, serii nagrań „Mieszkaniowa Pigułka Wiedzy”, książki „Jak sprytnie wyremontować i wyposażyć mieszkanie. Poradnik (nie tylko) dla właścicieli mieszkań na wynajem”, redaktor książki „Pomysł do wynajęcia 2”, wydawca książki „Remonty. Podręcznik Inwestora.”, a także wydawca kursów online dla branży nieruchomości (Social Media w nieruchomościach, Szkoła Remontowania dla inwestorów, ERL, czyli flipuj, buduj i zarabiaj więcej)

Mateusz Bukowski(MB): Kasia cieszę się, że mogę gościć Cię na learnsmarter.pl. Powiedz na początek, co ostatnio remontowaliście?

Katarzyna Gorzędowska(KG): W ciągu ostatnich miesięcy główne prace remontowe dotyczyły zakupionej przeze mnie, mojego męża Jeremiasza i naszych wspólników kamienicy. W początkowym okresie skupiliśmy się na remontach części wspólnych budynku, m.in. instalacjach. Wymianie podlegały wszystkie piony wodno-kanalizacyjne, instalacja elektryczna, zamykane było przyłącze gazowe. Praca z firmą kominiarską polegała na inwentaryzacji i remoncie wszystkich kominów. Wymianie i modernizacji podlegała też instalacja centralnego ogrzewania i węzeł cieplny. Następnie remontowaliśmy lub nadzorowaliśmy remonty w wielu mieszkaniach w tej kamienicy. Większość mieszkań przygotowywana jest pod wynajem. Były to zawsze remonty generalne, czyli wiązało się z rozprowadzeniem nowych instalacji w mieszkaniu, wymianą podłóg i drzwi, stawianiem nowych ścianek działowych, wykonywaniem kuchni i łazienek i przygotowywaniem ich do stanu „do wprowadzenia”.Działo się.

MB: Od czego zacząć remont mieszkania?

KG: Remont warto zaplanować jeszcze przed zakupem mieszkania. Trzeba zacząć od oceny mieszkania, odpowiedniego zaplanowania prac, czyli określenia co jest do zrobienia, a następnie kto ma to zrobić, kiedy, za ile i w jaki sposób (jaką technologią). Dzięki temu jesteśmy w stanie zaplanować czas remontu, harmonogram, określić jego budżet.

W praktyce remont zaczyna się zawsze od przygotowania „placu boju”, czyli wyburzeń i usunięcia starych, niepotrzebnych elementów, czasami ten etap zajmie tylko 1-2 dni, ale przy dużych mieszkaniach i wyburzaniu dużej ilości ścianek może potrwać nawet 2 tygodnie i trzeba to wziąć pod uwagę (pod kątem zarówno czaso jak i pieniędzy). Następnie, gdy mieszkanie jest już puste i przygotowane do remontu, weryfikujemy jeszcze raz stan rzeczywisty z projektem – sprawdzamy, czy będziemy w stanie uzyskać wymiary pomieszczeń, takie jak zaplanowaliśmy. Wtedy zaczynają się prace związane z rozprowadzeniem instalacji, stawianiem nowych ścian działowych i sufitami podwieszanymi, jeśli zostały zaplanowane. 

MB: Największy błąd inwestorów związany z remontami nieruchomości?

KG: Największy błąd to brak planowania remontu, podchodzenie do tematu na zasadzie „jakoś to będzie”. To niestety bardzo krótkowzroczne podejście, które sprawia, że za remont zapłacimy dwa razy. Nie będziemy wtedy w stanie zawrzeć dobrej umowy remontowej, określić jego zakresu i terminów. Często też będziemy musieli niszczyć coś, co zostało już zrobione – na przykład postawiona na szybko ściana działowa lub rozprowadzona instalacja elektryczna. Co prawda etap przygotowania do remontu jest dość czasochłonny, ale warto poświęcić na niego dodatkowy czas, bo pozwoli nam to oszczędzić więcej czasu i pieniędzy w trakcie trwania samego remontu. 

Zdjęcie jest wlaśnością GVG Estates Sp. z o.o.

MB: Kasia tworzycie dużo bezpłatnych materiałów dotyczących remontowania. Przygotowaliście też szkolenie, który kupiło już jak się nie mylę ponad 200 osób. Powiedz, na co inwestorzy mogą liczyć, po jego zakupie?

KG: „Szkoła Remontowania dla Inwestorów”, to kompleksowe szkolenie online dla osób, które chcą remontować mieszkanie na wynajem lub na flipa (czyli inaczej: kupić-wyremontować-sprzedać). Inwestorzy dostają 13 godzin dokładnie omówionych tematów remontowych, to jest cała wiedza remontowa od A do Z, którą powinni mieć. W tym znajduje się moduł „Prawo, przepisy i pozwolenia”, w którym udział wzięli prawnik i inżynier budownictwa. Jest to cenny moduł dla inwestorów, ponieważ to bardzo istotne, żeby wszystko robić zgodnie z Prawem Budowlanym, aby potem nie obawiać się PINB, czyli Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego (który jest postrachem inwestorów ;)). Dodatkowo kursanci mają do dyspozycji grupę na Facebooku, gdzie dużo się dzieje i zawsze otrzymują wsparcie, a także listy zakupowe, checklisty, umowy remontowe z dokładnym omówieniem, harmonogramy, kosztorysy itd.

MB: Zadam przewrotne pytanie. Dla kogo nie jest to szkolenie.

KG: Jeśli ktoś ma za sobą już kilkadziesiąt remontów pod wynajem i na flipy, robi wszystko zgodnie z przepisami, konsultuje się na bieżąco z architektem, prawnikiem i inżynierem budownictwa, zna wiele różnych rozwiązań remontowych, to nie skorzysta zbyt wiele z tego szkolenia. Tak samo jak ktoś zawsze „wie lepiej”, woli robić po swojemu, popełniać swoje błędy i za nie płacić, to pewnie takie szkolenie nie jest mu potrzebne.

MB: Muszę mieć doświadczenie związane z inwestowaniem, żeby kupić dostęp do waszego programu? Czy mogę być zielony w tym temacie, a i tak zrozumiem o czym do mnie mówicie?

KG: Nie ma żadnej bariery wejścia do szkolenia „Szkoła Remontowania dla Inwestorów”. Materiały są tak przygotowane, żeby początkujące osoby je zrozumiały bez trudu, a osoby zaawansowane znalazły dla siebie ciekawe treści.Przed wydaniem tego szkolenia w wersji online autorzy– Iza Hryniewicz i Jeremiasz Gorzędowski przeprowadzili kilka edycji w wersji „stacjonarnej”. Ponadto zrobiłam ankietę wśród zainteresowanych tematyką remontową inwestorów i dzięki temu dopasowaliśmy szkolenie online jeszcze lepiej do ich potrzeb. Po pierwszej edycji mamy osoby, które dopiero pierwszy remont mają przed sobą, ale również osoby zaawansowane, w tym architektów, którzy również skorzystali ze szkolenia. Wszystkich łączy jedno – zainteresowanie remontami mieszkań na wynajem lub na flipa

MB: Ile czasu i pieniędzy pozwoli zaoszczędzić to szkolenie?

KG: To zależy od inwestora, ale zazwyczaj kurs zwraca się kilku-kilkunastokrotnie przy pierwszym remoncie. Jakikolwiek błąd na dowolnym etapie remontowym (przygotowanie do remontu, wybór ekipy, projektowanie, wybór materiałów, rozliczenia itp. ) to min. kilka tysięcy złotych w plecy. Lepiej skorzystać z doświadczeń i błędów popełnionych przez innych. Przy remontach własne błędy mocno uderzają po kieszeni.

MB: Jak kursanci powinni korzystać ze szkolenia? Czy powinni przejść całość od razu, czy powinni uczyć się z niego moduł po module?

KG: Warto przejrzeć szkolenie pierwszy raz pod kątem wyzwań, które się pojawią przy remoncie oraz pod kątem rozwiązań, które będzie można zastosować. Dzięki temu zyskasz świadomość co Cię czeka, przy najbliższym, planowanym remoncie. Będziesz wiedział na co zwrócić uwagę, jak wyliczyć koszty, co pozwoli Ci dobrze kupić mieszkanie. Następnie rekomenduję oglądanie konkretnych nagrań podczas remontu. Gdy planujesz prace, gdy szukasz ekipy, gdy podpisujesz umowę, gdy sprawdzasz wykonanie prac – do każdego z tych elementów masz odpowiednie nagrania i materiały.

Zdjęcie jest wlaśnością GVG Estates Sp. z o.o.

MB: Jak wygląda wasze wsparcie przy przechodzeniu szkolenia?

KG: Stworzyliśmy grupę na Facebooku, w której już po pierwszej edycji szkolenia znalazło się bardzo dużo ciekawych pytań, przypadków. Autorzy szkolenia na bieżąco odpowiadają kursantom na pytania związane z remontami. Dodatkowo w każdej edycji szkolenia zaplanowali min. jedną sesję pytań i odpowiedzi online. Dzięki temu każda osoba, która zakupi szkolenie ma okazję porozmawiać na żywo z Izą i Jeremiaszem i przedyskutować swoje wyzwania remontowe.

MB: Czy materiał przygotowany na potrzeby szkolenia jest zamknięty, czy w przyszłości mogą pojawić się jego modyfikacje?

KG: Od samego początku było takie założenie, że materiały szkoleniowe będą podlegać modyfikacjom i uzupełnieniom. Na tę chwilę, po pierwszej edycji szkolenia, uzupełniliśmy je o kilka nowych rzeczy.  Zadaliśmy też ostatnio pytanie inwestorom, o co jeszcze uzupełnić „Szkołę Remontowania” i będziemy pracować nad dodatkami i ulepszeniami.

MB: Jeden TIP ze szkolenia, na próbę, który inwestorzy mogliby wdrożyć?

KG: Na YouTube udostępniliśmy jedną lekcję ze szkolenia dotyczącą ważnych zapisów w umowie remontowej: https://www.youtube.com/watch?v=1IdEcgAO9hY Jest tam kilka ważnych punktów, o które trzeba zadbać, żeby współpraca z ekipą remontową ułożyła się dobrze.

MB: Jak długo szkolenie jest dostępny dla kursantów? Na jak długo otrzymują dostęp?

KG: Przy pierwszej i drugiej edycji zdecydowaliśmy, że uczestnicy szkolenia otrzymają dostęp bezterminowy. Często szkolenie kupują osoby, które dopiero planują remonty w przyszłości. Uważam, że warto najpierw poznać tematy, z którymi przyjdzie się zmierzyć, a później, podczas remontu wracać do potrzebnych fragmentów. W związku z tym na tę chwilę szkolenie jest bez ograniczeń czasowych.

MB: Wasze szkolenie można kupić przez cały czas, czy są konkretne przedziały czasowe, w których jest dostępny?

KG: W poprzednich latach udostępnialiśmy nasze mniejsze szkolenia online przez cały czas. Jednak od tego roku skupiamy się na większych, kompleksowych szkoleniach i w związku z tym są dostępne do zakupu co kilka miesięcy przez tydzień – w trakcie tzw. kampanii sprzedażowej. Dzięki temu w jednym momencie więcej osób dołącza do szkolenia, a my możemy się przez kolejne tygodnie skupić na pomocy uczestnikom szkolenia.

MB: W jaki sposób można kupić wasze szkolenie?

KG: Na listę zainteresowanych szkoleniem online „Szkoła  Remontowania dla Inwestorów”można zapisać się w tym miejscu: https://szkolaremontowania.pl/ Informujemy o nowej edycji szkolenia mailowo i wtedy na tej stronie można dokonać zakupu szkolenia przez ok. tydzień.

MB: Gdyby ktoś potrzebował więcej informacji, to gdzie was znaleźć?

KG: Zapraszam na stronę https://zainwestowani.pl/lista-zakupowa/ – warto się zapisać na naszą listę mailową, ponieważ udostępniamy bezpłatnie listę zakupową i od ponad roku co pewien czas wysyłamy przegląd ciekawostek z branży nieruchomości. Także jest to cenne źródło informacji dla osób zainteresowanym tym rynkiem.Ponadto znajdziecie mnie również na Facebooku, Instagramie oraz YouTubie. Prowadzimy również dwie publiczne grupy na Facebooku – jedną dla inwestujących w mieszkania oraz drugą dla remontujących na wynajem i flipa. Piszcie śmiało do mnie na Facebooku, dodam Was!

Powodzenia w remontach!

MB: Kasiu bardzo dziekuję za rozmowę.

Ps. To pierwszy wywiad z Twórcą kursów online, dlatego dziękuję , że doczytałeś go do końca. Jeżeli masz propozycję, kogo zaprosić do kolejnych rozmów, to napisz proszę w komentarzu.